В тази статия ще споделя един много удачен в някои ситуации метод за предварителна направа на заготовки от гипсокартон предназначени за изграждане на декоративни инериорни елементи по- окачени тавани и предсенни обшивки . Естествено не аз съм се сетил пръв за това. Пречупването на пкоскостите под- различен градус на ъгъла чрес V-образен фрез и огъването на гипсокартона чрез прави фрезове са затъпени в техническите проспокти на Кнауф.
Овални елементи от гипсокартон с малък радиус чрез прави фрезове(„канали“).
Предварителното огъване на гипсокартон ,чрез прави фрезове в доста ситуации е по-удачно от класическите способи (сух и мокър) , а понякога при елементи с много малък радиус е и единственото решение.
Методът според мен е много практичен в следните ситуации:
1 За фигури от гипсокартон , с късо заоблени ръбове.
2 За овални елементи с много малък радиус .
Особености , или за какво трябва да се внимава:
1 Лично аз правя това “ упражнение“ с обикновена челна фреза , като използвам направляващ машината профил (става и с CD) . В противен случай , ако се водя само по линия ми бяга и каналите не стават прави.
2 Ако правим много на брой еднакви елементи(например трябва да обиколим цяла стая по периметъра с един елемент ) трябва да са много прецизно и еднакво сглобени за да не се получат усуквания , които после много трудно се заличават с шпакловка
3 Конструкцията , към която ще монтираме предварително подготвените елементи също трябва да е много прецизна.Равнините към които ще опират заготовките трябва да са идеално прави , което почти задължително означава че трябва да са изпълнени с гипсокартон.
4 Да се използва само добре съхраняван гипсокартон 12,5 мм .С мокри листи и такива с нарушена хартия и сърцевина не става.
Пречупване на гипсокартон под ъгли с различен градус чрез V-образни фрезове („канали“)
V-образните фрезове позволяват пречупването или оформянето на ъгли под различен градус без пълното прерязване на гипсокартона и без(или намален брой) профили . Позволяваt изработването на елементи с по-ниско тегло , както и вертикални/хоризонтални преходи без профил .
По мое мнение способът е подходящ в следните ситуации:
1 Когато се налага вертикален/хоризонтален преход , а няма място за профил.
2 При изработването на декоративни елементи с по ниско тегло. Например джобове от гипсокартон за скрито осветление с предно чело прихванати единствено за стената ( виж фиг.4)
3 Много ситно разчупени преходи . Например на фиг 1 . спестяваме доста UD профил който би утежнил окачения таван в определен сектор.
4 При изработването на заготовки с различен от 90% ъгъл.
5 При рафтове , етажерки и др. по стени .
Особености:
1 Общо взето всичко което съм написал по горе за правите фрезове важи и за V-образните .
2 По принцип при по-прецизна работа в последствие ъглите могат да бъдат обработени и без ъглохранители но лично аз не го препоръчвам особено за по уязвимите места .
Ами това е общо взето за огъването на гипсокартон с V- образен и прав фрез („канал“). Кратичка публикация но в случая мисля , че от снимките става доста ясно за , какво става въпрос . Ако имате нещо да добавите , да ме поправите или някакви въпроси може спокойно да питате , като използвате формата за коментари по-долу.
Повече снимки по темата може да намерите в нашата галерия в “ процес на работа „
Blagodarq 🙂